fbpx

הלבנת שיניים

כל אחד היה רוצה חיוך מלא בשיניים לבנות ומבריקות שינצנצו מהצד השני של החדר.
היום זה כבר לא חלום, אפשר להשיג את האפקט הזה בערת טיפולי הלבנת שיניים.
הלבנת שיניים היא טיפול שמבהיר את גוון השיניים ומסייע בהתמודדות עם כתמים על השיניים ושינויי גוון. זה אחד הטיפולים הקוסמטיים הפופולאריים ביותר בשיניים, משום שהוא יכול לשפר באופן משמעותי את מראה השיניים. השכבה החיצונית של השן נקראת אמאיל. כל יום נוצרת על האמאיל שכבה דקה שסופגת כתמים. באמאיל של השיניים יש נקבוביות, שיכולות לאצור את הכתמים. הלבנת שיניים אינה פתרון חד פעמי. על מנת שהצבע הבהיר יחזיק מעמד, יש לחזור על הטיפול מידי פעם בפעם.

כולנו שותים משקאות תוססים וממותקים, משקאות חמים (קפה, תה שחור, תה ירוק), אלכוהול (יין,ויסקי), ואוכלים מאכלים עתירי צבעי מאכל. מהסיבות האלו, צבע השן עובר שינויים והופך מבהיר לכהה ככל שעוברות השנים. ברפואת שיניים אסתטית חומרי ההבהרה עברו שדרוגים, והבהרת שיניים הפך להיות טיפול שכיח ונפוץ בעולם המערבי ובארה״ב. יחד עם זאת עדיין רופא שיניים אינו יכול לצפות את התוצאה הסופית ואת דרגת לובן השן. כל פציינט מגיב אחרת לחומרי הבהרה, לכן מבצעים צילום עם מפתח צבעים לפני תחילת הטיפול ולאחריו. בדר״כ ניתן להגיע להבהרה בין דרגה לשלוש דרגות לובן.

אז איך עובד תהליך ההלבנה?

האמייל הוא החלק החיצוני שמצפה את כותרת השן והינו שקוף לחלוטין. כתמים חיצוניים (קפה, תה, יין, סיגריות, ליפסטיק וכו') על האמייל ינוקו ע"י השיננית או הרופא. השכבה שמתחת לאמייל נקראת דנטין. היא חומה/צהובה, ומשתקפת דרך האמייל. זהו הצבע האמיתי של השן. זו הסיבה שצחצוח מאוד חזק באופן יומיומי לא יגרום להלבנת השן, ואף עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לשיניים ו/או לחניכיים.
בתהליך הלבנת שיניים, חומר כימי חודר דרך האמייל השקוף אל הדנטין הצהוב/חום ושם מפרק פיגמנטים של צבע, כך שהדנטין עובר הבהרה, וצבע השן שמשתקף ייראה בהיר יותר.
לאמייל יש תפקיד חשוב בהבהרת השן, שכן ככל שהאמייל שחוק יותר כך אפקט ההלבנה קטן יותר בגלל השתקפות החומר הפנימי – דנטין, דרך האמייל. הטיפול אפקטיבי יותר בצעירים (16-45) ופחות במבוגרים בגלל תהליך השחיקה של האמייל.

מחפשים עוד מידע בנושא הלבנת שיניים

רק תשאירו פרטים ואנחנו נדאג לכל השאר.

שיטות להלבנת שייניים

הלבנה במרפאת שיניים

מבוצעת בדרך כלל במפגש אחד למשך 60-90 דקות על ידי חמר מרוכז ומקור אור/לייזר המחדיר את החומר לזגוגית השן ומבהיר אותה. הבהרת השיניים נעשית ע״י מקור אור – לייזר (קרינה אולטרא סגולה) עם מי חמצן בריכוז של 35%. הלבנה נעשית בישיבה אחת במרפאת שיניים, על ידי רופא שיניים בלבד (שינניות לא מוסמכות לבצע הלבנת שיניים).
תחילה מבצעים בידוד של החניכיים על מנת למנוע צריבה וכוויה, מניחים חומר הבהרה על זגוגית השן, ומשתמשים בתאורת מסוג לייזר, המנורה מופעלת ממרחק קצר, למשך שלושה סבבים של 20 דקות כל אחד מהם. במהלך פעולת החימום, מואצת פעילות החומר המבהיר, הטיפול נמשך כשעה וחצי. היתרון של השיטה היינו מהירות, נוחות, וחיסכון של זמן. לאחר ההבהרה מופיעה רגישות קלה, הפציינט נשלח עם משחה לשיניים רגישות ונגמל במשך 48 שעות מחומרים פיגמנטים וצבעי מאכל.

הלבנה ביתית

מבוצעת באמצעות סדים שמוכנים מראש בהם מניח המטופל/ת את חומר ההלבנה ואת אותם סדים חובש המטופל למשך שעה עד שעתיים ביום למשך שבועיים. במרפאות השיניים משתמשים באחת השיטות המבוקרות ביותר והמשתלמות ביותר מבחינת עלות מול תועלת הקיימות כיום. השינניות יכינו עבור המטופל מגשים ובהם ג'ל מלבין, שמתאים בצורה המושלמת ביותר לשיניו. הלבנה ביתית בדרך כלל אורכת שבועיים עד שלושה שבועות. הלבנת שיניים ביתית ניתן לבצע גם בעזרת ערכות הלבנה, שנמכרות ללא צורך במרשם רופא ונפוצות במקומות רבים. רמת ההתאמה של המגשים הנמכרים בשיטה זו נמוכה, הם לרוב אינם נוחים לשימוש והחומר המלבין עלול להגיע גם לחניכיים. הסיכון לגרימת נזק לשיניים כתוצאה משימוש בערכות הלבנה אלו, הוא גבוה בהרבה ולכן לרוב לא מומלץ להשתמש בהן.

קיימות עוד מגוון שיטות להלבנת שיניים כמו למשל הלבנת שיניים תוך שימוש באורות לד כחולים להטמעת החומרים הפעילים בתהליך ההלבנה לשכבת הדנטין. שיטה נוספת שחשוב להזכיר בהקשר של הלבנת שיניים היא ציפוי השיניים – ציפוי השיניים בשכבה של חרסינה למעשה לא מלבין את השיניים הקיימות אבל מאפשר, במקרה של שיניים בגוון שקשה לשנות או שילוב בין גוון לא מחמיא למבנה לא מאורגן או חוסר של שיניים, לייצר מראה חדש, מסודר ולבן לשיניים, וזה יכול לכלול כתרים, יישור שיניים ועוד.

מחפשים עוד מידע בנושא הלבנת שיניים

רק תשאירו פרטים ואנחנו נדאג לכל השאר.

מה חשוב לזכור בהלבנת שיניים

לפני ביצוע הבהרת שיניים רצוי לבצע בדיקת התאמה אצל רופא שיניים לרבות ניקוי אבנית ופוליש על מנת להסיר כתמי קפה, ניקוטין, יין, וצבעי מאכל שונים. מומלץ לבצע תחילה הבהרת שיניים ולאחריו טיפול דנטלי משקם ו/או משחזר על מנת להתאים את הצבע לשיניים טבעיות שהובהרו ולא להפך. חומר ההבהרה משפיע ומבהיר רק את השיניים הטבעיות.

לסיכום, יש שיטות שונות להלבנה יעילה ומקצועית של השיניים, ויש חומרים שאפשר לבצע איתם הלבנה בבית. בכולן אם החומר הוא החומר הנכון, לא תהיה פגיעה בשן, ויש לבצע בדיקה מקצועית לפני כן של רופא השיניים לבדוק שהכל תקין עם השיניים. לעומת זאת לקנות חומר ב e-bay או בסופר פארם או הגרוע מכל – להכין לעצמך תמיסה ביתית כלשהי – עלול להסתיים בנזק לשיניים ו/או לחניכיים, וחבל.

תוכן עניינים

כתר חרסינה
כתר חרסינה

אי אפשר להתכחש לעובדה שהטכנולוגיות החדשות והשינויים

Thesmile

הכל על רפואת שיניים

רק תשאירו פרטים ואנחנו נדאג לכל השאר. רופא מומחה באזור שלכם יצור איתכם קשר ויענה לכם על כל השאלות. תהיו בטוחים שאתם נמצאים בידיים טובות.