fbpx

רסן לשיניים

בטח ראיתם פה ושם איזה ילד עם חוט ברזל חיצוני בפה שמחובר ברצועה אל מאחורי הצוואר שלו; או ילדה עם התקן מאוד דומה אבל נראה כמו קשת לשיער, עם חוט ברזל שמתחבר בעזרת צמד חגורות אל הראש. אם כן, אז כבר נתקלתם ברסן לשיניים.
רסן לשיניים הוא התקן חיצוני ליישור שיניים שכולל גם חוטי מתכת חיצוניים ורצועה שמתחברת לשתי טבעות שמודבקות לשיניים האחוריות.

איך הרסן עובד?

רסן לשיניים הוא מתקן אורתודונטי חיצוני הנמצא מחוץ לפה, המחובר עם רצועות מסביב לשן הטוחנת הראשונה. רסן מכונה גם גשר לילה שכן מרכיבים אותו בעיקר בלילה. הרסן מפעיל כוחות חיצוניים שמזיזים את השיניים בלסת העליונה ואת הלסת עצמה לאחור וזאת באמצעות הלחץ אותו הוא יוצר. חלקי הרסן כוללים את הקשת הפנימית שנמצאת בתוך הפה ומחוברת כאמור מסביב לטוחנת הראשונה, קשת הפנים, רצועות מתכת המחברות את קשת הפנים עם רצועות הביטחון ורצועת הצוואר.

השיניים נמצאות בתוך עצמות הלסת. עם ההתבגרות עצמות הלסת גם גדלות. במצב תקין קיים יחס נכון והתאמה בין גדילת הלסת העליונה והתחתונה. ישנם מצבים בהם יש חוסר התאמה בקצב גדילת עצמות הלסת. התוצאה עלולה להיות שלסת אחת תבלוט יותר ביחס לשנייה ויחסי מנשך לקויים, שיניים בולטות בלסת אחת בהשוואה לשנייה וצפיפות הנובעת מחוסר מקום בשיניים הקדמיות.

מחפשים עוד מידע בנושא רסן לשיניים

רק תשאירו פרטים ואנחנו נדאג לכל השאר.

למי הרסן מתאים?

רסן ליישור שיניים מקובל לבצע בילדים הנמצאים בשלב הגדילה. הרסן מטפל בבעיות מנשך או סגר בעייתי בעיקר על ידי עצירת צמיחת הלסת העליונה במקביל לצמצום הפער של הלסת התחתונה (שממשיכה לצמוח). כדי להשיג את התוצאה, המטופל יאלץ להרכיב את הרסן לפחות למשך 10 שעות ביממה (אפשר ומומלץ גם יותר) כאשר פרק הזמן של כל הטיפול עלול להתפרס על פני חצי שנה במקרה הטוב ועד שנתיים במקרה הרע כתלות בבעיית המנשך ושיעור גדילת עצמות הלסת של המטופל.

מה תפקיד הרסן לשיניים

תפקיד הרסן שמווסת כוחות הוא להזיז את השיניים לעמדה טובה יותר או למנוע את תזוזת השיניים. ניתן להשתמש ברסן ליישור שיניים גם במבוגרים אולם למטרות אחרות (למשל במקרים מסוימים של עקירת שיניים וזאת כדי למנוע מהשיניים האחוריות לנוע קדימה ולשנות את המנשך).

האם זה כואב?

פרט לכאבים קלים או תחושת אי נעימות שמופיעים במהלך תקופת ההסתגלות (הימים הראשונים בהם תרכיבו את הרסן), לא צפויים כלרסן לשיניים והתקנתו בחלל הפה כאבים. ילדים צפויים לסבול מרגישות בשיניים במשך כ-5 ימים לאחר התקנת הרסן.
כעבור שבוע מיום ההתקנה הרסן כבר הופך בלתי מורגש. במידה והכאבים נמשכים מעבר לשבוע כדאי לפנות אל רופא השיניים.

סוגי רסנים ואביזרים בולטים

J-HOOK – מכשיר אורתודנטי שנועד להזיז את השיניים הקדמיות תוך שימוש בעיגון חיצוני. נקרא כך משום שמתחבר באמצעות שני ווים בצורת האות J. יש פלטה המוצמדת לחיך העליון הקשורה בגומיות לקשת

רסן צווארי – קשת מחוברת לשיניים התחתונות ויש רצועה חיצונית לצוואר.

רסן ראש (Extraoral appliance / head gear) – אביזר שתפקידו להזיז שיניים ו/או להשפיע על גדילת הלסתות תוך כדי שימוש בעוגן שנמצא מחוץ לפה.

רסן ראש מסוג High pull head gear – אביזר שמפעיל כוח אחורי וכלפי מעלה על השיניים תוך כדי שימוש בעוגן שנמצא מחוץ לפה. רסן ראש הוא פחות נוח מצווארי ולכן כעדיפות שנייה.

סנטרון – אביזר אורתופדי חיצוני שמפעיל כוח על הסנטר אחורה וכלפי מעלה, מטרת השימוש בסנטרון היא לעכב את גדילת הלסת התחתונה.

מסיכת פנים – "רסן הפוך" לעידוד גדילת הלסת העליונה והזזת שיניים קדימה.

מחפשים עוד מידע בנושא רסן לשיניים

רק תשאירו פרטים ואנחנו נדאג לכל השאר.

כשאין ברירה אז אין ברירה

רסן לשיניים הוא צורך לא נעים אך הכרחי לגבי מטופלים מסוימים כאשר האורתודונטים מנסים להימנע מהשימוש בו ככל שניתן, אולם כאמור ישנם מקרים שהצורך ברסן הוא בלתי נמנע.
במקרים רבים התחושה הזו מלווה גם בקושי טכני לדבר או לאכול כהלכה שכן אין התאמה בסגירה בין שתי הלסתות. למעשה, רסן לשיניים נועד לתקן את חוסר ההתאמה ולמנוע צמיחה מהירה של לסת אחת על חשבון לסת שניה. כמו כן, מתוקף תפקידו הרסן מזיז את השיניים לכיוונים הרצויים.
החדשות הטובות הן שעיצוב האביזר השתנה לאורך השנים, הרסן הפך לנוח יותר והוא פחות מגושם מבעבר אולם הוא עדיין נותר “קללת המטופלים” בכל הנוגע לאורטודנתיה.

תוכן עניינים

כתר חרסינה
כתר חרסינה

אי אפשר להתכחש לעובדה שהטכנולוגיות החדשות והשינויים

Thesmile

הכל על רפואת שיניים

רק תשאירו פרטים ואנחנו נדאג לכל השאר. רופא מומחה באזור שלכם יצור איתכם קשר ויענה לכם על כל השאלות. תהיו בטוחים שאתם נמצאים בידיים טובות.